6.10.2017 / Gösterim Sayısı : 3306

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” ve Gembos Şeker Fasulyesi Tanıtımı Şenliği

#“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor”  ve Gembos Şeker Fasulyesi Tanıtımı Şenliği

"Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımızca İl Müdürlükleri ve Araştırma Enstitüleri işbirliği ile yayım programları hazırlanmıştır. Bu kapsamda "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı başlatılmıştır.  Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Ülkü ERMETİN 2017 yılı programında İlimizde Fasulyede mikrobiyolojik gübreleme ile ilgili projenin Derebucak İlçesinde başarı ile uygulandığını ve hasat sezonunun bitmesi ile proje kapsamında Bölgede ekim alanının artmasından dolayı ve Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor ve Gembos Şeker Fasulyesi Tanıtımı şenliği düzenlenmiştir.

Şenlik kapsamında "Kadın Çiftçiler Şeker Fasulye Pişiriyor" yemek yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya projede yer alan 9 kadın çiftçimiz katılmıştır.  Yemek yarışmasında Alime GÜLER birinci,  Meryem ABAK ikinci ve Ayşe Çin üçüncü olmuştur. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ve tüm yarışmacılara blender seti hediye edilmiştir.

Ayrıca "Çocuk Gözüyle Tarım" adlı resim yarışması düzenlenmiştir. Yarışmada Derebucak ilçesinde 4. Sınıf öğrencileri yarışmıştır. 1., 2. ve 3.ye bisiklet ve tüm katılımcılara kırtasiye hediye çeki verilmiştir.

Şenliğe Beyşehir Kaymakamımız Yusuf Özdemir, GTHB Konya İl Müdürümüz Seyfettin Baydar, İl Müdür Yardımcımız Fevzi Tosun, Derebucak GTHB İlçesi Müdürü Aybars Yiğit, Belediye Başkanı Ahmet Kısa, KOP İdaresi temsilcileri ve diğer kurum ve kuruluşlardan idareci ve personellerle vatandaşlar katılmıştır. 


''